Barra'nın açıklamalarının ardından GM'nin 2025 EV üretim kapasitesi hedefi şüpheli

kamil şeker

New member
GM CEO'su ve Başkanı Mary Barra, 4 Mart 2020'de Detroit'in bir banliyösü olan Warren, Michigan'daki şirketin teknoloji ve tasarım kampüsünde düzenlenen “EV Günü”nde konuşuyor.

Genel Müdür

Genel motorlarCEO Mary Barra'nın pazartesi günkü açıklamalarının ardından, 2025 yılı sonuna kadar Kuzey Amerika'da 1 milyon adet tamamen elektrikli araç üretme hedefi büyük ölçüde şüpheli hale geldi.

Gelecek yıl için belirlenen üretim kapasitesi hedefi, otomobil üreticisinin düşürmediği veya geri çekmediği son EV hedeflerinden biriydi çünkü EV'lere olan talep, GM gibi birçok şirketin daha önce beklediği kadar hızlı gerçekleşmedi.

“Pazar gelişmiyor diye bir milyona ulaşamayacağız, ama ulaşacağız,” dedi Barra Pazartesi günü sanal bir CNBC CEO Konseyi etkinliğinde. “Müşteri tarafından yönlendirileceğiz.”

GM, iki yıldan fazla bir süredir 2025 yılına kadar Çin ve Kuzey Amerika'da 1 milyon adet EV üretim kapasitesine sahip olacağını söylüyor. Geçtiğimiz yıl birkaç EV hedefini ve ürün planını değiştirdikten veya geri çektikten sonra bile şirket, Kuzey Amerika kapasitesini EV'ler için kuracağını söylemeye devam etti.

GM sözcüsü başlangıçta Barra'nın şirketin üretim kapasitesi hedefini tutturamayacağını söylemediğini söyledi. Sorunun 1 milyon EV üretmekle ilgili olduğunu ve hedefin bu olmadığını belirtti.

Sözcü daha sonra şirketin 2025 yılına yönelik EV üretim kapasitesi planlarını artık tekrarlamayacağını söyledi. Şirket, EV planlarının talebi karşılamak için esnek olacağını sürekli olarak dile getirdi.

Otomobil üreticisinin EV planları hakkında daha fazla ayrıntı, GM'in 23 Temmuz'da ikinci çeyrek sonuçlarını açıklamasıyla ortaya çıkabilir.