Fare ve Hamster arasındaki farklar

sezen

New member
Fare ve Hamster arasındaki farklar
Kuyruk
Öncelikle belirtmek gerekir ki farelerin çok uzun bir kuyrukları vardır fakat hamsterlar kütük kuyruğa sahiptir.
  • Keseler
Hamsterlar sevmekte oldukları yiyecekleri adeta bir sincap gibi keselerine koyarak (çok büyük durumdadır keseleri) yaşamlarını sürdürdükleri yere getirmektedir ki talep ettikleri zaman tekrardan yiyebilsinler. Farelerin bu şekilde bir olanağı yoktur.
  • Temizlik
Hamsterlar yıkandığı zaman ölürler soğuğa çok fazla dayanıklı değiller, aynı kedilerde olduğu gibi dilleri üzerinde antiseptik bir madde bulunmaktadır yani aslına bakılırsa hamsterlar bir insandan çok daha temiz durumdadır buna emin olabilirsiniz. Ellerini fotoğrafta olduğu tutup dillerine sürterler dilinin ulaşamamakta olduğu yerleri ise böyle temizler. Eğer ki dili ermekteyse bizzat dili ile yalayıp temizlemektedir. Kendini böyle temizlemekte olan bir fare hiç bir şekilde görmedim.
  • Isırma hususu
Bir hamsterın sizi ısırması mümkün mü ? Elbette ısırır fakat korkutacak olursanız ısırır ya da sizi tanımamaktaysa kendini koruma maksadıyla ısırmaktadır. Fakat en geç üç günlük zaman içinde sesinize ve bir de kokunuza alışmasının arından ona yaklaşmakta olan kişinin hep aynı kişi olduğunu ve ondan herhangi bir zarar gelmediğini anlamış olacaktır. Onun ardından da hiç bir şekilde ısırmaz. Farelere gelecek olursak bir farenin size alışabilmesi olanaksızdır bundan dolayı da sizi sürekli olarak ısırabilir.
  • Türleri
Hamsterların üç tane türü bulunmaktadır, farelerin herhangi bir türleri yok diye bilmekteyim ve eğer varsa da bu yanlış analizimden dolayı beni affetmenizi istiyorum. Türleri aşağıa yer alanlar gibidir.
Suriye
Ele çok daha yatkın durumda bulunanlardır daha yavaş bir durumda ve kendini sevdirmekte olan. Petshoplarda en fazla satışı gerçekleştiren türü olarak öne çıkmaktadır hamsterların.

Cüce rus(Gonzales)
Petshop dili ile Gonzales olmuştur adları. Suriyelerden çok daha hızlı durumdalardır ve biraz daha asabi olarak gözükür. Ülkemizde yer alan petshoplar da fazla olmasada bile bazılarında yer alıyor.

Roborovski
Gonzaleslerle fazlasıyla karıştırılmakta olan bir türdür elbette internet üzerinde, zira ülkemizde roborovski hamsterları hiç bir şekilde bulunmamaktadır. Ancak yine de özellikleri gonzaleslerden çok daha hızlı bir durumda, ele hiç bir şekilde gelmeyen hamster türüdür. Gelenleri yok değil elbette ki yakalayabilirseniz. Kafes içerisinde elinizle yarış yapmaları mümkündür.
  • Hastalık hususu
Hamsterlar hiç bir şekilde hastalık taşımamaktadırlar. Bu da %100 bir şekilde kesinleşip onaylanmış bir bilgidir. Farelerin de veba hastalığını taşımakta oldukları biliniyor.
  • Yeme ve içme hususu
Fareler peynir yemeyi çok fazla sevmektedir ve hatta kola dahi içebilirler. Fakat peynir hamsterları zehirlemektedir ve bundan dolayı da peyniri yiyemezler, Kolaya gelecek olursak hamster sadece bir damla kola içecek olursa midesi erir ve yok olur.