Tesla başkanı Robyn Denholm bu yıl 50 milyon doların üzerinde hisse sattı

kamil şeker

New member
Tesla Inc.'in başkanı Robyn Denholm, 27 Mart 2019 Çarşamba günü Avustralya'nın Sidney kentinde düzenlenen Avustralya'daki Amerikan Ticaret Odası etkinliğinde konuşuyor.

Brendon Thorne | Bloomberg | Getty Images

Tesla'nın Pazartesi günü yapılan bir açıklamaya göre Başkan Robyn Denholm, elektrikli araç üreticisindeki 17,3 milyon dolarlık hissesini satarak bu yılki toplam hisse satışını 50 milyon doların üzerine çıkardı.

Tesla'nın yönetim kuruluna 2014 yılında bağımsız yönetici olarak katılan ve dört yıl sonra başkan olan Denholm, hisselerini Ekim ayında uygulamaya konulan 10b5-1 programı kapsamında sattı. Artık anlaşmada izin verilen 281.116 hissenin tamamını sattı.

Şirketin vekâletnameye göre, geçen yılın sonu itibarıyla sahip olduğu 1,66 milyon hissenin büyük çoğunluğu Denholm'a hâlâ ait olsa da, hisse satışları diğer büyük hissedarlardan gelen yoğun satışların ardından geldi. Bir başvuruya göre, Nisan ortasında istifasını açıklayan eski Tesla Kıdemli Başkan Yardımcısı Drew Baglino, ayrılışından hemen sonra yaklaşık 181,5 milyon dolar değerinde hisse sattı.

Başka bir Tesla yönetim kurulu üyesi Kathleen Wilson-Thompson, 28 Şubat 2025'e kadar veya öncesinde 280.000'e kadar hissenin potansiyel satışı için Şubat 2024'te bir 10b5-1 ticaret planı hazırladı.

Tesla hisseleri bu yıl %26 düşüşle Pazartesi gününü 184,76 dolardan kapattı. Bu düşüş, şirketin artan rekabetle, elektrikli araçlara olan talebin zayıflamasıyla ve ilk çeyrek teslimatlarındaki düşüşle karşı karşıya kalmasıyla ortaya çıktı.

CEO Elon Musk, yatırımcıların dikkatini ana otomotiv işi yerine şirketin otonom sürüş geleceğine odaklamaya çalıştı. Tesla'nın geçen ayki kazanç açıklamasıyla ilgili yatırımcılara, şirketin sürücüsüz araçlar sunma yeteneğinden şüphe duyanların hisseden uzak durması gerektiğini söyledi. Tesla yıllardır mevcut arabalarını otonom hale getirecek bir yazılım, özel bir robotaksi ve fabrikada çalışabilen insansı robotlar geliştirmek için çalışıyor ancak pazara sunmadı.

Musk görüşmede, “Birisi Tesla'nın özerkliği çözeceğine inanmıyorsa, şirkete yatırımcı olmaması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Denholm'un Tesla yönetim kurulundaki ilk yıllarında denetim komitesinde görev yaptı. Şirketin, diğer hükümlerin yanı sıra Musk'un bu rolden geçici olarak vazgeçmesini gerektiren sivil menkul kıymetler dolandırıcılığı suçlamalarını çözmek için SEC ile bir anlaşma yapmasının ardından, Kasım 2018'de Musk'ın başkanlığını devraldı.

SEC, Musk'un 2018'deki bir dizi tweet'inde şirketi hisse başına 420 dolardan “güvence altına alınmış fonla” özelleştirmeyi düşündüğünü söylemesinin ardından Musk ve Tesla'yı menkul kıymet dolandırıcılığıyla suçlamıştı. Tweetler Tesla hisselerinde dalgalanmaya yol açtı.

Tesla yönetim kuruluna katılmadan önce Denholm, Sun Microsystems'te yönetici görevlerinde bulundu ve Avustralya'daki Toyota ile muhasebe firması Arthur Andersen'de finans görevlerinde bulundu. Denholm şu anda Tesla'nın denetim, ücretlendirme, aday gösterme ve kurumsal yönetim ve açıklama kontrol komitelerinin bir parçasıdır.

Yorum talebine yanıt vermeyen Denholm, Ocak ayında karara bağlanan hissedar davasında (Tornetta ve Musk) davalı olarak yer alıyor. Delaware davasındaki yargıç, Tesla'nın kamu kurumsal tarihinin en büyüğü olan 2018 CEO maaş planına yalnızca “Musk'a bağlı” bir yönetim kurulu tarafından izin verildiğine ve iptal edilmesi gerektiğine karar verdi.

Ona göre Şansölye Kathaleen McCormick, Denholm'un Tesla'nın yönetim kurulunda görev alarak “hayatını değiştirecek” bir tazminat aldığını ve bunun “diğer kaynaklardan aldığı tazminatı çok aştığını” yazdı.

Denholm'un son durumu hisse satışları Tesla'daki zorluklarla ve binlerce işten çıkarmayı içeren geniş bir yeniden yapılanma çabasıyla örtüşüyor.

Tesla'nın elektrikli araçlarına olan talep ilk çeyrekte düştü ve stok seviyeleri gözle görülür şekilde arttı. Dönemin geliri bir önceki yıla göre %9 düşerken, bu 2012'den bu yana en sert düşüş oldu; net gelir ise %55 düştü.

Musk, Nisan ayında şirket içi bir notta Tesla'nın küresel çalışan sayısının %10'undan fazlasını azalttığını söyledi. Hangi departmanların veya konumların en çok etkileneceğini söylemedi. Kazanç açıklamasında yeniden yapılanmayı “budama uygulaması” olarak nitelendirdi ve şunu ekledi: “Bildiğim kadarıyla önemli olan hiçbir şeyden vazgeçmiyoruz.” Şirketin organizasyonel olarak “yılda %5 hatalı” olması durumunda kümülatif verimsizliğin %25 veya %30'a çıkacağını söyledi.

Denholm ve Musk şu anda hissedarları bir dizi vekalet teklifi üzerinde Tesla'daki direktörler ve yöneticilerle birlikte oy kullanmaya ikna etmeye çalışıyor.

En maddi teklif, hissedarlardan Tornetta kararında Delaware Kançılarya Mahkemesi tarafından geçersiz kılınan tazminat paketini Musk'a iade etmelerini talep ediyor. Ödeme paketi Musk'a Tesla hisseleri cinsinden on milyarlarca dolar değerinde olacak.

Tesla'nın en büyük bireysel perakende hissedarı teknoloji milyarderi Leo Koguan, defalarca yatırımcılara plana karşı oy kullanma çağrısında bulundu. X hakkındaki bir gönderide Koguan yakın zamanda yazdı“Aptal olmayın, sadece HAYIR oyu verin.”

CNBC PRO'nun bu özel etkinliklerini kaçırmayın