GM CEO'su Mary Barra'nın yakın zamanda emekli olma planı yok

kamil şeker

New member
General Motors başkanı ve icra kurulu başkanı Mary Barra, Washington, ABD'de “otomotiv endüstrisinin tamamen elektrikli bir geleceğe dönüşümü, otonom araçlara giden yol ve GM'nin iş gücü ile son müzakereler” konulu Washington Ekonomi Kulübü tartışmasına katılıyor , 13 Aralık 2023.

Elizabeth Frantz | Reuters

DETROIT – Genel motorlar CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı Mary Barra Perşembe günü yaptığı açıklamada, şirketin dönüşümünün “iyi bir yolda” olmasını sağlamaya çalışırken yakın zamanda emekli olmayı planlamadığını söyledi.

Şirketin kurucusu dışında en uzun süre görev yapan CEO olan Barra'ya birkaç yıldır emekliliği soruluyor. Barra'nın 10 yılı aşkın GM liderliği döneminde rakiplerin yöneticileri gelip gittikçe sorular da arttı.

Detroit Ekonomi Kulübü toplantısında şömine başında yapılan sohbet sırasında “Çok eğleniyorum ve dönüşümümüzün iyi bir yolda olduğundan emin olmak istiyorum” dedi. “Yani gencim ve sağlığım iyi, beni destekleyen bir ailem var, bu yüzden yakın zamanda bir yere gideceğimi düşünmüyorum.”

Barra'nın görev süresi boyunca GM içindeki pek çok potansiyel halef gelip gitti. Bazıları başka fırsatlar için şirketten ayrılırken, diğerleri emekli oldu veya belirtilmeyen nedenlerle şirketten ayrıldı.

62 yaşındaki Barra, GM yönetim kurulunun zevkine hizmet ettiğini ve “eğlenmeye” devam ettiğini yineledi. Kariyeri boyunca otomotiv endüstrisi için “en heyecan verici dönemi” yaşadığını söyledi.

GM, diğer otomobil üreticileri gibi, tüketicilerin benimsemesinin birkaç yıl önce beklenenden daha yavaş olmasına rağmen, tamamen elektrikli araçlara milyarlarca dolar yatırım yapıyor.

Detroitli otomobil üreticisi ayrıca, 2 Ekim'de San Francisco'da bir yayanın Cruise robotaksisi tarafından 6 metre sürüklendiği kazanın ardından kamu faaliyetlerini durdurmasının ardından Cruise otonom araç işini yeniden başlatmaya çalışıyor.

Cruise ve EV'lerin yanı sıra yazılım tanımlı araçlar ve hizmetler, Ocak 2014'te CEO olan Barra'nın yönetimindeki en büyük potansiyel büyüme alanları arasında yer aldı.