Tesla CEO'su Elon Musk, Çin EV'lerinde 'tarife yok'tan yana olduğunu söyledi

kamil şeker

New member
Tesla ve SpaceX'in kurucu ortağı ve X Holdings Corp.'un sahibi Elon Musk, 6 Mayıs 2024'te Beverly Hills, Kaliforniya'da Milken Enstitüsü'nün Beverly Hilton Oteli'nde düzenlenen Küresel Konferansında konuşuyor.

Apu Gomes | Getty Images

PARİS- Tesla'nın CEO Elon Musk, Başkan Biden'ın yakın zamanda Çin yapımı elektrikli araçlara yönelik tarife duyurusunu desteklemediğini söyledi.

Musk, Perşembe günü VivaTech konferansındaki soru-cevap oturumu sırasında CNBC'den Karen Tso'nun sorusuna yanıt olarak “Ne Tesla ne de ben bu tarifeleri istedik” dedi. “Aslında duyurulduğunda şaşırdım.”

Biden yönetimi geçen hafta, ucuz Çin EV'lerinin ABD pazarına akmasını önlemek amacıyla ABD'ye Çin yapımı elektrikli araç ithalatına %100 vergi uygulayacağını açıklamıştı. Beyaz Saray, Pekin'in sübvansiyonlarının şirketlerin güneş panelleri ve EV'ler gibi iç talebi geride bırakan ucuz temiz enerji ürünlerini aşırı üretmelerine yardımcı olduğunu söylüyor.

Tesla, yaşlanan EV filosu, araçlarına yönelik zayıf tüketici talebi ve başta Çin olmak üzere artan küresel rekabet nedeniyle bu yıl zorluk çekiyor. Gelirler ilk çeyrekte 2012'den bu yana en sert düşüşünü yaşadı ve hisse senedi fiyatları 2024'te neredeyse %30 düştü.

Musk Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Tesla, Çin pazarında tarifeler ve ertelenmiş destek olmadan oldukça iyi rekabet ediyor” dedi. “Ben tarifelerin olmaması taraftarıyım.”

Musk, elektrikli araçlara yönelik vergi teşviklerini de kabul etmediğini ekledi.

Tesla CEO'su, “Elektrikli araçlara veya petrol ve gaza yönelik hiçbir tarife ve teşvik olmamasından yanayım” dedi.

Musk'un perşembe günü yaptığı açıklamalar, bu yılın başlarında Çinli EV şirketlerinin ticaret kısıtlamaları olmadığı takdirde başka yerlerdeki rakiplerini ezeceğini öne sürmesinin ardından geldi.

Musk, şirketin Ocak ayındaki kazanç açıklamasında “Açıkçası, ticari engeller oluşturulmazsa dünyadaki diğer şirketlerin çoğunu neredeyse yok edeceklerini düşünüyorum” dedi.

Daha önce, Biden'ın %100 tarifelerinin ona daha düşük fiyatlı bir arabayı piyasaya sürmesi için yeşil ışık yakıp yakmayacağına dair görüşleri sorulduğunda Musk'ın hattı kesildi ve seyirci birkaç dakika boyunca onun tekrar çevrimiçi olmasını bekledi.

Bazı katılımcılar Soru-Cevap oturumunun canlı yayınlandığı kubbeden ayrıldı.

CNBC PRO'nun bu özel etkinliklerini kaçırmayın